KOntakta oss

VTG ligger i fräscha lokaler i Gustavsberg. Nedan hittar du kontaktinformation och karta. Välkommen!

Tel: 08-400 289 80

Besöksadress:

Skolan är belägen i ett nytt bostadsområde i närheten av Gustavsbergs hamn. Hit tar du dig smidigt med buss 474 från Slussen på mindre än 25 minuter. Stig av på hållplats Farstadal.

Personal

Administration

Rektor

Malin Wincrantz
Tel: 08-400 289 28
Mobil: 073-522 74 28
E-post: malin.wincrantz@vtg.nu

Tf. Bitr. Rektor

Johan Smedå
Tel: 08-400 289 93
Mobil: 073-522 74 93
E-post: johan.smeda@vtg.nu

Skolintendent

Maria Jannering
Tel: 08-400 289 80
Mobil:073-522 74 80
E-post: maria.jannering@vtg.nu

APL-samordnare

Tina Hagberg
Mentor: FT21
Mobil: 073-522 74 09
E-post: christina.hagberg@vtg.nu

Tf. Bitr. Rektor/IT-ansvarig

Christian Embring
Mobil: 073-522 74 92
E-post: christian.embring@vtg.nu

Skyddsombud​

Fredrik Holmberg
Mobil: 070-666 22 22
E-post: fredrik.holmberg@vtg.nu

Elevhälsan

Specialpedagog

Pia Borg
Mentor: IM20
Tel: 08-400 289 81
E-post: pia.borg@vtg.nu

Skolsköterska

Helena Bywall 
E-post: helena@bycare.se

Kurator

Rikard Weiner
Tel: 073-522 74 69
E-post: rikard.weiner@vtg.nu

Psykolog

John Kaneko
Kontakta skolsköterskan för tid. E-post: john.kaneko@vtg.nu

 

Skolläkare

Samma information och adress som skolsköterska.

Lärare

Gymnasielärare VVS

Willy Blomqvist
Mentor: VF20
Mobil: 073-522 74 88
E-post: willy.blomqvist@vtg.nu

Gymnasielärare BYGG

Göran Carlsson
Mentor: BA20
Mobil: 073-522 74 62
E-post: goran.carlsson@vtg.nu

Gymnasielärare Matematik​

Bert-Inge Dahlin
Mentor: IM20
Mobil: 073-522 74 94
E-post: bert-inge.dahlin@vtg.nu

Förstelärare SAM/HI/REL

Christian Embring
Mobil: 073-522 74 92
E-post: christian.embring@vtg.nu

Idrottslärare / kontaktperson idrottsprofil

Kenneth Strandberg
Mentor: FT21
E-post: kenneth.strandberg@vtg.nu

 

Gymnasielärare Matematik

Mats Fredmark
Mentor: IM22
Mobil: 073-320 58 52
E-post: mats.fredmark@vtg.nu

Förstelärare Svenska

Ingrid Gunnars
Mentor: IM21
Mobil: 073-522 74 27
E-post: ingrid.gunnars@vtg.nu

Gymnasielärare El

Fredrik Holmberg
Mentor: EE21
Mobil: 070-666 22 22
E-post: fredrik.holmberg@vtg.nu

Gymnasielärare Engelska

Fiona Andersson
Mentor: BA21
Mobil: 
E-post: fiona.andersson@vtg.nu

Gymnasielärare Svenska och historia

Jessica Mattsson
Mentor: EE22
Mobil: 072-401 45 66
E-post: jessica.mattsson@vtg.nu

Gymnasielärare Teknik

Thomas Hedlund Leijon
Mentor: TE20, TE21, TE22
Mobil: 073-522 74 84
E-post: thomas.hedlund.leijon@vtg.nu

Gymnasielärare NAK/KEM

Kanya
Mobil: 
E-post: kanyapatch.piboon@vtg.nu

Förstelärare SAM/HI/REL

Johan Smedå
Mobil: 073-522 74 93
E-post: johan.smeda@vtg.nu

Gymnasielärare VVS

Daniel Junehag
Mentor: VF22
Mobil: 
E-post: daniel.junehag@vtg.nu

Gymnasielärare VVS

Conny Strigér
Mentor: VF21
Mobil: 073-522 74 63
E-post: conny.striger@vtg.nu

Gymnasielärare El

Jörgen Stuhr
Mentor: EE20
Mobil: 073-522 74 66
E-post: jorgen.stuhr@vtg.nu

Gymnasielärare Fordon

Petri Väätänen
Mentor:FT22
Mobil: 
E-post: petri.vaatanen@vtg.nu

Gymnasielärare Fordon

Hasse Vikström
Mentor: FT20
Mobil: 073-522 74 55
E-post: hasse.vikstrom@vtg.nu

Elevassistent/Resurslärare

Annelie Strindh
Mentor: BA22
Mobil: 073-522 74 67
E-post: annelie.strindh@vtg.nu

Skolbespisning

Elena Tudos
E-post: elena.tudos@vtg.nu

 

Scroll to Top